facebook instagram youtube

VIII Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich ZŁOTE KIERPCE 

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula w imieniu organizatorów zaprasza na VIII Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich ZŁOTE KIERPCE, który odbędzie się w dniach 27-28 maja 2017 r.

W 8. Tatrzańskim Festiwalu Zespołów Góralskich „O Złote Kierpce”, który odbędzie się 27 i 28 maja w Zakopanem weźmie udział 13 zespołów góralskich. - Do festiwalu zostały zakwalifikowane zespoły, które przygotowały programy prezentujące góralskie zwyczaje, scenki z dawnego życia, które już zaniknęły z podhalańskiego krajobrazu czy też charakterystyczne dla danej wsi, miejscowości, z której wywodzi się zespół. Cieszymy się, że z roku na rok pojawiają się na naszym festiwalu nowe zespoły a kierownikom nie brakuje pomysłów i zapału do tworzenia nowych programów i prezentowania ich na scenie i konfrontowania się z innymi grupami – powiedział Szymon Bafia kierownik artystyczny wydarzenia.

To na zakopiańskim festiwalu „O Złote Kierpce” młodzi górale zdobywają sceniczne doświadczenie, doskonalą techniki tańca i śpiewu, aby później reprezentować region na Karpackim Festiwalu w Rabce oraz międzynarodowym festiwalu Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu. Laureaci wystąpią podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w koncercie towarzyszącym, a w przyszłości to oni będą rywalizować w Zakopanem o Złotą Ciupagę.

W sobotę 27 maja (o ile dopisze pogoda) festiwal rozpocznie się korowodem, który wyruszy o godz. 10.00 z Parku Miejskiego spod „Jutrzenki” i przejdzie Krupówkami. O godz. 11.30 na scenie Zakopiańskiego Centrum Edukacji „Szpulki” rozpoczną się występy konkursowe, oceniane przez profesjonalną komisję składającą się z etnologów, etnomuzykologów, etnografów i ekspertów od folkloru dziecięcego.

Na scenie wystąpią w kolejności zespoły z przygotowanymi widowiskami:

Mała Harenda z Zakopanego

„Przy Młynie u Łajasa””

Zespół Regionalny Krzesani ze Spytkowic

„Jak to bywało przy grabieniu siana”

Zespół Góralski Mali Szaflarzanie przy ZSPiG w Szaflarach

„Na Krzeptówce 1851 r.”

Zespól GóralskiZornica z Zakopanego

„Kisynie kapusty”

Mali Maniowianie im. ks. Antoniego Siudy

„Hołdymas”

Zespół Góralski „Mali Skrzypnianie” ze Skrzypnego

„Przy grabieniu”

Mali Białcanie z Białki Tatrzańskiej

„Przy lesie”

Dziecięcy Zespół Góralski Mali Hamernicy

„Majowe kwiotecki”

Zyngierki z Maruszyn Dolnej                                                                       

„Wesele”

W niedzielę od godz. 11.30 na scenie w „Szpulkach” odbędzie się dalsza część występów konkursowych a w tym dniu zobaczymy:

„Młodzi Łopuśnianie” z Łopusznej

„Na Matke Boskom Zielonom”

Zespół Pieśni i Tańca „Polany” im. Nędzy Kubińca z Kościeliska

„Zielone Świątki w Polanak”

Dziecięcy Zespół Góralski Zawaternik z Leśnicy Gronia

„Budujemy chałupe”

Dziecięcy Zespół Mali Śwarni z Nowego Targu

„Robota na gazdówce”

Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi w poniedziałek 29 maja o godz. 16.00 w Zakopiańskim Centrum Edukacji, ul. Kasprusie 35a.

Wydarzenie jest organizowane przez Urząd Miasta Zakopanego oraz Tatrzańskie Centrum Kultury „Jutrzenka”. Nagrody ufundowali: Burmistrz Miasta Zakopane, Starosta Tatrzański, Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, Aqua Park Zakopane i Tatrzański Park Narodowy.

PROGRAM:

27 maja sobota 
godz. 10:00 - Korowód Zespołów Góralskich
TCKiS „Jutrzenka” Park Miejski ul. Grunwaldzka 3
ul. Krupówki, Plac Niepodległości
godz. 11:30 - Przegląd Zespołów Góralskich
Zakopiańskie Centrum Edukacji, ul. Kasprusie 35a
1. Zespól Góralski „Mała Harenda” ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Zakopanem
2. Zespół Regionalny „Krzesani” ze Spytkowic
3. Zespól Góralski „Mali Szaflarzanie” z Szaflar
4. Zespół Góralski „Zornica” z Zakopanego
5. Zespół im. ks. Antoniego Siudy „Mali Maniowianie” z Maniowych
6. Zespół Góralski „Mali Skrzypnianie” ze Skrzypnego
7. Zespół Góralski „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
8. Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Hamernicy” z Krakowa
9. Zespół Góralski „Zyngierki” z Maruszyny Dolnej

28 maja niedziela
godz. 11:30 - Prezentacje Konkursowe
Zakopiańskie Centrum Edukacji, ul. Kasprusie 35a
1. Zespół „Młodzi Łopuśnianie” z Łopusznej
2. Zespół Pieśni i Tańca „Polany” im. S. Nędzy Kubińca z Kościeliska
3. Dziecięcy Zespól Góralski „Zawaternik” z Leśnicy Gronia
4. Towarzystwo Przyjaciół Dziecięcego Zespołu „Mali Śwarni” z Nowego Targu

Organizatorzy:
Burmistrz Miasta Zakopane, TCKiS Jutrzenka, Małopolskie Centrum Kultury Sokół
Partnerzy:
Tatrzański Park Narodowy, Starostwo Tatrzańskie, Aqua Park Zakopane 

NAGRODY
REKLAMA