facebook instagram youtube

Festiwal na półmetku

18. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem osiągnął półmetek. W niedzielę, 22 lipca, w zabytkowym kościółku św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie, odbył się trzeci festiwalowy koncert.

Sopranistki Julieta Gonzalez-Springer i Katarzyna Wiwer przygotowały repertuar złożony z duetów i utworów solowych religijnej muzyki Hiszpanii, Katalonii i Meksyku doby baroku. Do wspólnego muzykowania śpiewaczki zaprosiły znakomitego klawesynistę Andrzeja Zawiszę oraz grającego na instrumentach perkusyjnych Jakuba Personę.

Wydarzenie spotkało się z wielkim entuzjazmem ze strony melomanów. Podczas koncertu zabrzmiały bowiem instrumenty z kręgu kulturowego Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej, które zazwyczaj nie kojarzą się z muzyką klasyczną, m.in. kastaniety. Nie zabrało również anegdot związanych z meksykańską kulturą i obyczajowością, którymi podzieliła się z publicznością pochodząca z tego kraju Julieta Gonzalez-Springer. Artystka, która doskonale mówi po polsku i ukończyła studia wokalne w krakowskiej Akademii Muzycznej zdradziła również, że w jej żyłach płynie zarówno hiszpańska, jak i indiańska krew.

Obok licznej widowni, artystom dziękował również Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, który wspomniał, że zakopiańska publiczność nie po raz pierwszy nagrodziła brawami meksykański temperament. Na jednej z ostatnich edycji Festiwalu Folkloru Ziem Górskich wśród nagrodzonych był zespół z Meksyku.

Organizatorami 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej są Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Dwójka- Program 2 Polskiego Radia, Radio Kraków, TVP 3 Kraków, Tygodnik Podhalański i Gość Niedzielny.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

A na kolejny koncert zapraszamy w sobotę 28 lipca do Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy. Z programem pt. „Chopin nie tylko na ludowo” wystąpi Maria Pomianowska wraz z przyjaciółmi. Początek o godz. 18:00.

Szczegóły na www.festiwale.zakopane.pl


 

NAGRODY
REKLAMA