facebook instagram youtube

Rekord pobity, nowe wyzwanie dla narciarzy!

Jest nowy rekord! 22 stycznia, zawodnicy biorący udział w drużynowym slalomie non-stop na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem, w ciągu 12 godzin przejechali łącznie 679 km! Tym samym pobili zeszłoroczny rekord Polski, który wynosił 602 km. Każdy kilometr to środki finansowe przekazane przez głównego sponsora imprezy (PZU) na statutowe działania Fundacji HANDICAP Zakopane w zakresie integracji i aktywizacji sportowej dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością. Kapitanem drużyny rekordzistów był sam Prezydent RP Andrzej Duda, który trzykrotnie pokonał trasę kilometrowego slalomu.

12-godzinna formuła non-stop zawodów w narciarstwie alpejskim to bardzo trudne wyzwanie z punktu widzenia sportowego. Trudnością jest czas trwania zawodów, warunki śniegowe zmieniające się w ciągu dnia, degradacja stanu trasy slalomu, narastające zmęczenie i inne elementy, z którymi mierzą się alpejczycy. Podkreślić trzeba, że są to jedyne zawody, w których narciarze nie rywalizują przeciwko sobie lecz współpracują, aby osiągnąć wspólny cel - pobić rekord!

Zawody są także doskonałą formą promocji Zakopanego, środowiska narciarskiego i aktywnego stylu życia, a także integracji i włączania narciarzy w działania charytatywne, wyeksponowania wyników polskich alpejczyków z różnych lat. Na stoku spotkają się posiadacze ponad 100 tytułów Mistrza Polski w narciarstwie alpejskim, uczestnicy Mistrzostw i Pucharów Świata, Europy oraz Igrzysk Olimpijskich.

Podczas imprezy odbyły się również występy dzieci z zakopiańskich szkół, akcja prewencyjna „Bezpieczne góry – bezpieczny stok” oraz licytacja wyczynowych nart Rossignol Hero Long Turn z autografami najlepszych polskich alpejczyków zawodników I edycji 12H Slalom Maraton Zakopane, posiadaczy ponad 150 tytułów Mistrza Polski w Narciarstwie alpejskim od lat 50-tych, Olimpijczyków, medalistów Mistrzostw Świata, Pucharów Świata i Europy. Na nartach są autografy m.in.: Andrzeja Bachledy-Curusia, Małgorzaty i Doroty Tlałki, Barbary Grocholskiej-Kurkowiak, Macieja Gąsienicy-Ciaptaka, Agnieszki Gąsienicy-Daniel i innych oraz kapitana tegorocznej drużyny Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Podczas zaciętego finału aukcji, tuż przed 20.00 padła ostateczna kwota 10 000 tys. złotych, która również zostanie przekazana na wsparcie sportowe najmłodszych sportowców z niepełnosprawnością z Fundacji HANDICAP Zakopane.

Całodniowy maraton rozpoczął się o godzinie 8.30, prowadził go Grzegorz Bernasik z Radia Kraków. Pogoda i warunki śniegowe dopisały, promienie słońca i gorący doping podopiecznych Fundacja HANDICAP Zakopane dodawał zawodnikom sił, co pozwoliło pobić zeszłoroczny wynik i ustanowić nowy rekord Polski. Z tej okazji Delegat Techniczny FIS przekazał na ręce kapitana drużyny Małgorzaty Tlałki-Długosz przechodni puchar będący świadectwem ustanowienia rekordu. Narty oraz puchar i nagrody zostały wręczone podczas oficjalnego zakończenia i ogłoszenia rekordu. Pamiątkowe upominki członkom drużyny oraz sponsorom i partnerom wydarzenia, wręczały inicjatorka akcji Małgorzata Tlałka-Długosz, oraz w imieniu Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli Naczelnik Wydziału Edukacji, Turystyki i Sportu Zofia Kiełpińska wraz z Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beatą Majcher.

Drużyna ZAKOPANE:

Prezydent RP Andrzej DUDA - Kapitan Drużyny

Małgorzata TLAŁKA-DŁUGOSZ - Zastępca Kapitana

Bartosz HAMERA

Filip ZIĘBA 

Ewa GRABOWSKA-GACZOREK

Bartek MROZEK

Andrzej BIELAWA

Agnieszka GĄSIENICA-DANIEL-GŁADCZAN

Wojciech GAJEWSKI

Karolina KLIMEK

Marta PIĘTOŃ-ZBOROWSKA

Artur WYSOCKI

Katarzyna STRAMA

Grzegorz MAJCHER

Izabela MATYSZCZAK-WYSOCKA

Bartek PTAK

Gabrysia STANEK-NAWALANIEC

Bartek WĄDRZYK

Szymon GĄSIENICA

Rafał MALCZEWSKI-SKARBEK 

Maciek ĆWIKŁA

Michał NIKLIŃSKI

Mariusz STASZEL

Agnieszka GÓRNISIEWICZ-LEONOWICZ

Józek KRZEPTOWSKI

Ewa NIESSNER-DERWINIS

Szymon MITAN

Mateusz GARNIEWICZ

Magda KŁUSAK

Rezerwa:

Grzegorz BOBAK

Paweł BUCKI

Karol KOMOROWSKI

AlicjaOMBACH-GARGUL

Goście honorowi - wybitni narciarze polscy z różnych lat:

Barbara GROCHOLSKA-KURKOWIAK

Andrzej BACHLEDA-CURUŚ

Andrzej BARGIEL

Jędrzej DOBROWOLSKI

Maciej CIAPTAK-GASIENICA

Jerzy ORLEWICZ-WOYNA

Bronisław TRZEBUNIA

Leszek ĆWIKŁA

Jan WALKOSZ

Roman DEREZIŃSKI

Zawody zostały zorganizowane przez Burmistrza Miasta Zakopane oraz Fundację Handicap, przy wsparciu sponsorów i partnerów: PZU, Geotermia Podhalańska, Rossignol, Nosalowy Dwór, Polana Szymoszkowa, PSS Społem, Fundacja Tatra Rescue, Sport Timing, TOPR, TPN, Radio Kraków.

Zawodnikom gratulujemy i dziękujemy za włączenie się do walki w imię szczytnego celu!

NAGRODY
REKLAMA